SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ

Bayanların ve erkeklerin daha hoş görüntüye sahip olmalarını sağlayan, saatlerce ayna karşısında nasıl yapmaları gerektiğine karar veren ve görselliğin en ince tarafını simgeleyen saçlardır. Şekilden şekle girebilen saçların dökülmesi insanların hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olmaktadır. Tek bir saçın dökülmesi insanların moralinin bozulmasına neden olabilmektedir. Saçlarına yeteri kadar özeni gösteren kişilerin saçlarının dökülmesinin nedenleri vardır. Bu çoğu kişi tarafından ise bilinmeyebilir.     Saçların dökülmesinin günlük oranına bakıldığı zaman yaklaşık olarak 50 ile 100 arasında değişiklik göstermektedir. Bu sayı uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir. Bu sayıdan daha fazla ise bunun bir sorun olduğu bilinmelidir. Uzman kişilerden bu konuda destek alınmalıdır ve gerekli tedavi yöntemlerine başvurulması uygundur.

Saç dökülme nedenleri ise;

  • Bayanların vazgeçilmezleri arasında yer alan ve kimyasal ürünlerden oluşturulan boyalardır. Saç boyama yapılacaksa uygun ortamlarda ve bilen kişiler tarafından yapılmazsa dökülme yaşanabilmektedir.
  • Atkuyruğu çoğunlukla kullanılan bir saç modelidir. Saçların sıkıştırılması saç diplerine zarar vererek saçların dökülmesine neden olabilmektedir.
  • Saçların sürekli yıkanması ve sık sık taranması da saçların kırılmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Tarağın geniş ağızlı ve düz uçlu olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan şampuanlardan sonra saçınızın yapısına uygun olan krem kullanılmalıdır. Taranmasını kolaylaştırmaktadır.
  • Aileden gelen saç dökülmeleri ise irsîlik olarak bilinmektedir. Aile bireylerinde görülme olasılığı çok yüksektir. Kadınların saçlarında azalma, erkeklerde ise kellik olarak görülebilmektedir.
  • Ateş, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan belirli bir süre sonra saçların dökülmesi görülmektedir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar ve demir eksikliğinin saç dökülmelerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
  • Kanser tedavilerinde saçların döküldüğü gözlenmiş fakat gerekli terapiler alındıktan sonra ise eski saçlara kavuşulabileceği belirtilmektedir.
  • Kadınların doğum kontrol hapı kullanması dökülmelere sebebiyet vermektedir.
  • Tiroid bezlerinin az ya da çok çalışmasından ötürüde dökülme olabilmektedir.
  • Beslenmelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Eksik alınan proteinli yiyeceklerin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde saçlar zayıflamaktadır.

Saç dökülme nedenlerinin bilinmesinin en önemli nedeni gerekli önlemlerin zaman kaybedilmeden alınmasını sağlamaktır. Bu şekilde saçlarınız tamamen dökülmeden ve zayıflamadan güçlendirmiş olursunuz.